Байгалийн түүх, байгалийн шинжлэх ухааны музей

Нийтлэл №3

Байгалийн түүх, байгалийн шинжлэх ухааны музей

Байгалийн түүх, байгалийн шинжлэх ухааны музей нь байгалийн ертөнцтэй холбоотой байдаг; Тэдний цуглуулгад шувууд, хөхтөн амьтад, шавж, ургамал, чулуулаг, ашигт малтмал, чулуужсан олдворуудын сорьц агуулагдаж болно. Эдгээр музейнүүд нь Сэргэн мандалт ба Гэгээрлийн үед Европ дахь нэр хүндтэй хүмүүсийн бүтээсэн танин мэдэхүйн кабинетаас эхтэй.

Байгалийн ертөнцөөс авсан сорьцуудыг (хэдийгээр нэвтэрхий толь бичгийн цуглуулгын нэг хэсэг байсан ч) хамгийн эртний зарим музейд болох Английн Оксфорд дахь Ашмолеан музей, Лондон дахь Британийн музей, Парис дахь Байгалийн түүхийн үндэсний музей зэрэгт хадгалж байдаг.

19-р зуунд байгалийн шинжлэх ухаан хөгжихийн хэрээр байгалийн ертөнцийн үзмэрүүдийг дэлгэн үзүүлэх музейнүүд цэцэглэн хөгжиж, тэдний тоо хэд дахин нэмэгджээ. АНУ болон Латин Америкт тэдний цуглуулгад ихэвчлэн физик, нийгмийн антропологи, байгалийн шинжлэх ухааны үзмэрүүдийг багтаасан байдаг.

Хожим нь байгалийн шинжлэх ухааны музейнүүд байгаль хамгаалах шинэ чиг хандлага, хүрээлэн буй орчны асуудалд нөлөө үзүүлсэн байна. Зарим музейд байгаль орчны төлөвлөлтийг хөнгөвчлөх (ихэвчлэн орон нутгийн төлөвлөлтийн эрх бүхий байгууллагатай хамтран) болон экологийн үзмэрийг тайлбарлахад туслах зорилгоор үйлчилдэг газар нутгийнхаа биологийн өгөгдлийг бүртгэх зарим хөтөлбөрүүдийг бий болгожээ.

Нью Йорк дахь Америкийн байгалийн түүхийн музей

Лондон дахь Байгалийн түүхийн музей, Вашингтон дахь Смитсоны хүрээлэнгийн байгалийн түүхийн үндэсний музей, Нью Йорк дахь Америкийн байгалийн түүхийн музей зэрэг томоохон музейд байгалийн ертөнцийн харьцуулсан олон цуглуулга, тэр дундаа төрөл зүйлийн дээжийг хадгалдаг.

Ийм музей нь ангиллын судалгааны олон улсын төвүүд бөгөөд ихээхэн хэмжээний судалгааны хөтөлбөрүүдийг хэрэгжүүлдэг.