5. Нохойн хүзүүвчний музей, Их Британи

Нохойн хүзүүвчний музей нь нохойнд дуртай хүмүүст зайлшгүй хэрэгтэй музей юм. Лидс шилтгээн дотор байрладаг тус музей нь энэ төрлийн дэлхийн анхных  юм. Цуглуулга нь шилтгээний хуучин жүчээнд байрладаг бөгөөд 1976 оноос хойш дэлгэгдэж байна. Үзэсгэлэнд тавигдсан 130 ховор, үнэ цэнэтэй хүзүүвчний хамгийн эртнийх нь 15-р зууны сүүлчээс хамаарах Испанийн төмөр сүргийн мастифын хүзүүвч юм.

Бусад нь 16-р зууны Германы төмөр хүзүүвч, барокко үеийн гоёл чимэглэлийн алтадмал хүзүүвчтэй зэрэг үзмэрүүд байдаг. Цуглуулгын нэлээд хэсэг нь Гертруда Хантаас гаралтай бөгөөд түүний нөхөр түүхч Жон Хантыг хүндэтгэн дэлгэн үзүүлжээ. Цуглуулагч хосууд хоёулаа цуглуулсан янз бүрийн зүйлийн арвин баялаг цуглуулгатай боловч нохойн хүзүүвч нь тэдний дундаас хамгийн онцгой нь юм.