4. Мумми музей, Мексик

Мексик дэх Музео де лас Момиас де Гуанахуато гэж нэрлэгддэг энэхүү музей нь мумигийн өлгий нутаг юм. Үзүүлсэн мумигууд байгалийн жамаар мумми /занданшуулсан шарил/ болсон тул Египтэд малтсан муммиас арай бүдүүлэг харагдаж магадгүй юм. Занданшуулах үйл явц нь өндөр газар, хуурай уур амьсгалын нөлөөгөөр модон авс нь ус чийгийг шингээснээр сайн хадгалагдсан байх магадлалтай. Бунхнуудыг мөн цементээр битүүмжилж, биеийг ялзрахаас хамгаалсан байдаг байна.

Энэ газраас олдсон олон тооны мумми олны танил болж эхэлсэн тул олон нийтэд үзүүлэх зорилгоор музейг байгуулжээ. Музейд зуу гаруй мумми дэлгэгдсэн бөгөөд ихэнх нь 1850-1950 онд Гуанахуатогийн оршин суугчид байжээ. Тус музейд мөн дэлхийн хамгийн жижиг мумми байдаг.