2. Микропиа, Амстердам

Микробын талаар илүү ихийг мэдэхийн тулд бидний амьдарч буй цаг үед Micropia-д зочлох нь зүйтэй болов уу. Амстердам дахь Micropia нь ийм төрлийн цорын ганц музей нь ихэвчлэн өвчинтэй холбоотой байдаг ч хүний ​​өдөр тутмын амьдралд чухал үүрэг гүйцэтгэдэг микробуудыг эерэгээр харах зорилготой юм.

Үүний нэгэн адил музей нь олон нийтийн бичил биетний сонирхлыг бага наснаас нь бий болгохыг хүсдэг. Үзэсгэлэнгүүд нь исгэх, вирус, вакцин гэсэн ангилалд хуваагддаг.

Сонирхолтой үзмэрүүдийн нэг нь “Амнаас аманд” нэртэй бөгөөд хүмүүс үнсэлцэх үед хэр их бичил биетэн дамждаг тухай өгүүлдэг. Музейн өөр нэг онцлог нь түүний байршил юм – Леденлокален нь музейн орчин үеийн хэрэглээ болж өөрчлөгдсөн томоохон түүхэн дурсгалт газар юм.